Cukier to jedna z tych substancji, która odpowiada za słodki smak, jednak jest szkodliwa dla zdrowia. Wszystko przez to, że cukier uzależnia, a do tego jest szkodliwy dla układu krwionośnego. Warto więc ograniczyć nieco spożycie cukru, a najlepiej zastosować zdrowe zamienniki cukru. Zdrowy i tani zamiennik cukru to substancja, która również będzie słodka, jednak będzie miała nieco więcej korzyści zdrowotnych dla organizmu niż biały cukier. Warto się przekonać o tym, czemu warto stosować zamienniki.

Nie tylko cukier jest słodki

Cukier jest substancją, którą można bardzo łatwo zastąpić. Słodki smak cukru można znaleźć także w innych substancjach. Między innymi w miodzie. Jest to substancja, którą ma w domu wiele osób. Miód można dodać do herbaty, nie tylko tej ciepłej, kawy, a także wypieków. Warto dodawać miodu także do śniadania, jeżeli przyrządzamy na przykład owsiankę. Kolejnymi zamiennikami cukru są erytrytol, ksylitol, a także stewia. Te wymienione nazwy mogą brzmieć dość obco, jednak kryją się za nimi same korzystne dla zdrowia substancje.

Prosto z natury, zamiast cukru

Zamiast cukru można zastosować inne naturalne substancje. Jedną z nich jest erytrytol. Jest to substancja, która nie zawiera żadnych kalorii, do tego jest niemalże tak samo słodka, jak cukier, a może być stosowana niemalże do wszystkiego. Jeżeli chodzi o ksylitol, to jest to cukier pozyskiwany z kory brzozy. Cukier ten jest tak samo słodki, jak biały cukier. Jego kaloryczność leży na poziomie 240 kalorii na 100 gram. Ksylitol nie jest polecany dla cukrzyków, za to może przypaść do gustu osobom, bez wahań insuliny. Jeżeli zaś chodzi o stewię, to jest to cukier pozyskiwany z rośliny. Stewia jest 300 razy bardziej słodka niż cukier, a do tego nie ma żadnych kalorii. Może być wykorzystywana do wielu rzeczy. Można nią posłodzić herbatę, kawę, a także wypieki i inne potrawy. Stewia nadaje się także dla osób, które mają problem z insuliną, dla cukrzyków. Warto zapoznać się z tymi propozycjami samemu i wybrać coś dla siebie.